Adres:  99-300 Kutno, ul. 璚zycka 11
witryna:  www.pulliceum.edu.pl
CERTYFIKAT JAKO列I
Szko造 P這ckiego Uniwersytetu Ludowego im. W. Witosa w P這cku

Zadania stojące przed instytucjami i organizacjami powołanymi do krzewienia idei patriotycznych i kształtowania właściwych postaw obywatelskich młodych pokoleń Polaków są niezwykle ważne, a jednak ich realizacja na ogół nie przekracza wpajania treści dostępnych w podręcznikach. Często jest wręcz „przerysowana” nastawiona na zysk, na utrzymanie się na rynku kosztem młodych ludzi - młodzieży zorientowanej proobronnie.
Szersza realizacja tych zadań jest szczególnie trudna w czasach „cywilizacji indywidualistów”, gdzie kult rzeczy materialnych oraz dominująca świadomość własnego „ego” stały się wyznacznikiem współczesnego życia ludzi. Ów trend szczególnie uwidacznia się wśród pseudo specjalistów (nauczycieli od wszystkiego), niby fachowców, prowadzących klasy mundurowe. Na szczęście jest to jeszcze proces odwracalny. Trzeba tylko młodzieży zaproponować atrakcyjny sposób edukacyjny, w którym spotkają się z cennymi wartościami: szacunku do ojczyzny i drugiego człowieka, postaw pomocy i poświęcania dla innych a przy tym uzyskają możliwość nabycia interesujących umiejętności, potrzebnych w normalnym życiu, przekazywanych przez fachowców, mających do dyspozycji dodatkowe przedmioty a nie tylko ofertę wycieczek do jednostek wojskowych, policyjnych, itd.
Czy w obecnych czasach jest zainteresowanie i potrzeba ze strony młodzieży na bardziej ambitne, a nawet stanowiące wyzwanie dla obowiązujących form edukacji, innej niż oferują szkoły publiczne? Oczywiście, że tak. Przykładem jest I LO PUL w Kutnie.
W dniu 12 marca w ramach Projektu „Trzej Generałowie” stanowiącego wyzwanie polegające na chęci upowszechnienia wiadomości i przybliżenia wiedzy o Trzech polskich generałach i stojących za nimi rodakach, którzy marząc o wolnej Polsce przemierzali różne szlaki bojowe staczając przy okazji szereg bitew w trakcie, których udowadniali bohaterstwo polskiego żołnierza, w Krośniewicach w „Andersówce” miejscu gdzie urodził się gen. broni Władysław Anders, podpisano porozumienie o współpracy z SALW-ą (Stowarzyszenie Absolwentów Liceów Wojskowych), które objęło swym patronatem wspomniany projekt a I Liceum Ogólnokształcącym PUL w Kutnie. Ponadto SALWA wyróżniła naszą szkołę certyfikatem jakości.
Porozumienie podpisali:
Prezes SALWA Grzegorz LEŚNIEWSKI (absolwent Liceum Wojskowego w Lublinie)
Dyrektor I LO PUL w Kutnie Remigiusz Wiśniewski (absolwent Liceum Lotniczego w Dęblinie)
Podczas uroczystości obecny był także, (jako przedstawiciel Akademii Obrony Narodowej) Pan Jacek Jarzyna (absolwent Liceum Wojskowego we Wrocławiu)
Wszyscy Panowie są oczywiście oficerami Wojska Polskiego, (spotkanie tak było ustalone, miało być po cywilnemu, ze względów służbowych jeden Pan w mundurze - celowo nie wymieniamy stopni wojskowych).
Był również czas na wymianę doświadczeń, wspomnienia i porównania. Spotkanie zakończyło wspólne stwierdzenie...pot, piach, łzy, profesjonalizm, ubolewanie nad komercjalizacją i oszukiwaniem młodzieży w niby szkołach mundurowych.