I Licea Ogólnokształcące Płockiego Uniwersytetu Lodowego funkcjonują od roku 2004r. jako niepubliczne placówki oświatowo-wychowawcze o uprawnieniach szkół publicznych, realizyjące wszystkie założenia ustawy o systemie oświaty, czyli:
Zatrudnia wykwalifikowanych nauczycieli.
Realizuje ramowy plan nauczania oraz programy nauczania uwzględniające podstawy programowe kształcenia ogólnego.
Stosuje ustalony przez MEN zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów.
Prowadzi dokumentację przebiegu nauczania ustaloną dla szkół publicznych.
Organem założycielskim i prowadzącym Licea jest Stowarzyszenie Płocki Uniwersytet Ludowy, który od 2004r. specjalizuje się w prowadzeniu szkół mundurowych. Nadzór pedagogiczny nad szkołą sprawuje Kurator Oświaty.
Głównym atutem szkół mundurowych PUL są programy własne przedmiotów: edukacja obronna, samoobrona i techniki interwencyjne oraz wychowanie fizyczne. W każdej klasie realizowane są one w ramach dodatkowych godzin edukacyjnych. Autorami programów i prowadzącymi zajęcia są Oficerowie Wojska Polskiego, Policji i Straży Pożarnej.

Różnice treściowe wynikające z autorskich programów:
Przysposobienie obronne
Psychologiczne skutki sytuacji kryzysowych i sposoby ich łagodzenia. (w tym dziale m.in. przestępczość seksualna, techno elektroniczny narkotyk, stres, lęk, panika, ból.)
Szkolenie taktyczno - specjalne.
(
w tym dziale m.in. survival, bytowanie w terenie przygodnym, sposoby zdobywania i przygotowania do spożycia żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, budowa ognisk i schronień, zdobywanie i uzdatnianie wody, maskowanie, techniki prowadzenia rozpoznania, filozofia SUN-TZU, wymiar i charakter współczesnych konfliktów w ujęciu lokalnym, narodowym i międzynarodowym, obowiązki i powinności obronne obywateli i instytucji, CIMIC, HNS.)
Rola jednostki w kształtowaniu bezpieczeństwa własnego i społecznego. (w tym dziale m.in. predyspozycje osobowościowe a wpływ otoczenia jako czynnika ryzyka - stania się ofiarą przestępstwa, sekty, subkultury.)
Podstawy planowania i organizowania działań. (w tym dziale m.in. metody stawiania zadań, metody wypracowywania decyzji, algorytmy postępowania w sytuacjach zagrożenia, podstawowe  procedury zabezpieczenia przed szpiegostwem.)
Wychowanie Fizyczne
gimnastyka akrobacyjna, tańce towarzyskie. (w tym dziale m.in. nauka klasycznych tańców, gimnastyka przyrządowa, nauka salt, trening gibkości.)
techniki poruszania się w wodzie, nauka pływania. (w tym dziale m.in. elementy asekuracji przy przeprawach wodnych, pokonywanie przeszkód terenowych.)
elementy samoobrony, elementy walki w bliskim kontakcie. (w tym dziale m.in. nauka padów, różnice pomiędzy samoobroną
a walką w bliskim kontakcie, I i II zakres walki.)
Wszystkie te elementy mają na celu wypracowanie:
Triada przysposobienia obronnego:
cechy przywódcze, dowódcze, cechy lidera
cechy wojskowe: stanowczość, zdyscyplinowanie
cechy ogólnospołeczne: patriotyzm, empatia, symbolizm narodowy, wojskowy, regionalizm.
Triada wychowania fizycznego:
siła, wytrzymałość.
motoryka, szybkość, zwinność.
właściwa sylwetka, zdrowy styl życia, prezencja.
Licea PUL to:
nauka prowadzenia zdrowego stylu życia, wytrwałości, zaradności i kształtowanie hartu ducha.
nabycie cech przywódczych, stanowczości oraz konsekwencji w działaniu.
Absolwent PUL:
rozumie podstawowe wartości patriotyczne i moralne, ma świadomość miejsca Polski w świecie,
wie i rozumie, jakie wartości nadają sens życia, co proponuje mu współczesny świat i co wynika dla niego z faktur, że jest Polakiem, Europoejczykiem,
jest gotowy do przeciwdziałania się różnym przejawom patologii w życiu publicznym,
jest otwarty na poglądy innych ludzi, szanuje godność ludzką, prawo, prawdę, dobro i piękno.
LICEA MUNDUROWE PUL
5 x S Samodyscyplina - Samokontrola - Samorealizacja - Satysfakcja - Sukces